• info@lcpc.lt
  • +370 649 30019

ĮMONĖS STEIGIMAS RUMUNIJOJE

Rumunija – nedideliam biudžetui draugiška šalis. Mažos nuomos kainos, altyginimai ir buhalterinės sąskaitos kartu su žemais pajamų mokesčiais vaizduoja Rumuniją kaip tobulą šalį verslo plėtrai.

2007 m. Rumunija įstojo į ES, taip pat yra NATO narė ir yra vienas iš NATO ramsčių, palaikydama stabilumą ir saugumą regione. Jos geografinė padėtis gali būti laikoma strategiškai svarbia transporto, importo ir eksporto tikslais. Tai lengvi vartai į Artimuosius Rytus, taip pat lengvai pasiekiamos kitos Europos Sąjungos rinkos. Rumunijai priklauso 1/3 Dunojaus upės ir ji taip pat yra svarbiausi vartai į Konstancos uostą – didžiausią ir giliausią Juodosios jūros uostą.

Rumunijos, kaip ES ir bendrosios Europos rinkos, narės, įmonės gali laisvai prekiauti su bet kuria ES šalimi, nesusidurdamos su jokiomis kliūtimis.

Įmonės steigimo Rumunijoje kaina: nuo 1600 eur + PVM

PRIVALUMAI:

Pagrindiniai ES narės privalumai:

  • Rinkos dydžio padidėjimas (didesnis potencialių klientų skaičius) dėl laisvo prekių ir paslaugų judėjimo. Rumunijos įmonės gali parduoti savo produktus ir paslaugas bet kurioje ES valstybėje narėje be papildomo mokesčio išlaidų ar apribojimų;
  • Mažesnės prekybos administravimo išlaidos, t. y. įmonėms nereikia mokėti papildomų pinigų, kad galėtų siųsti savo prekes į užsienį, išskyrus įprastas transporto išlaidas;
  • Galimybė dalyvauti ES, o ne tik Rumunijos vyriausybinėse sutartyse, naudą įmonėms, kurios parduoda prekes ir paslaugas vyriausybinėms tarnyboms.
  • Geresnė prieiga prie pigių gamybos veiksnių, pvz., žaliavų, technologijų ir darbo jėgos.

Dar vienas įmonės steigimo Rumunijoje privalumas – aukštos kvalifikacijos darbuotojų potencialas. Darbo jėga už konkurencingas kainas (trečias mažiausias minimalus darbo užmokestis ES). Tai reiškia, kad čia įsteigta įmonė galės naudotis pigių verslo operacijų privalumais.

Be to, įmonės, norinčios pradėti arba perkelti savo verslą į tokias šalis kaip Rumunija gali daug laimėti dėl jos ekonominės padėties. Mažesnės biurų nuomos kainos, atlyginimai ir buhalterių išlaidos kartu su mažais pelno mokesčiais ir dideliu skaičiumi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių, Rumunija yra puiki vieta pradėti ar perkelti verslą iš užsienio.

Nepaisant sumažėjusių darbo jėgos sąnaudų, Rumunija turi gerai išsilavinusią darbo jėgą, turinčią gerus užsienio kalbų žiniomis. Apie 80 proc. mokyklų Rumunijoje anglų kalbos mokoma kaip užsienio kalbos. antrosios kalbos, todėl ji yra labiausiai studijuojama užsienio kalba šalyje. Daugelis rumunų taip pat moka vokiečių, prancūzų, italų, ispanų ar vengrų kalbas.

MOKESČIŲ SISTEMA

Standartinis 19 proc. pelno mokesčio tarifas yra vienas mažiausių Europoje, gerokai mažesnis už 20,71 proc. ES vidurkį. Be to, Rumunija yra pasirašiusi įvairių dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių. Tokiu būdu įmonės ir jų pelnas apsaugomi nuo dvigubo apmokestinimo. Tai reiškia, kad mokesčiai bus mokami tik vieną kartą – toje šalyje, kurioje registruojamas pelnas.

Mokesčio tarifas dividendų paskirstymui tarp Rumunijos juridinių asmenų yra 5%. Nuo 2023 m. sausio 1 d., dividendų mokestis bus padidintas iki 8%.

Rumunijos mokesčių kodekse numatyta 16 % pelno mokesčio lengvata pelnui reinvestuojamam į naują technologinę įrangą, taip pat atleidimas nuo gyventojų pajamų mokesčio už IT darbuotojus arba tiems, kurie vykdo mokslinių tyrimų ir plėtros bei inovacijų projektus.

Kita mokestinė paskata Rumunijoje yra susijusi su apyvartos mokesčio tarifais, taikomais labai mažoms įmonėms. Įmonė (Rumunijos juridinis asmuo) laikoma labai maža įmone, jei jos didžiausia apyvarta praėjusių metų pabaigoje neviršija 1 mln. eurų.

Kitaip tariant, jei esate pradedančiosios arba mažos ar vidutinės įmonės savininkas, būtinai turėtumėte atvykti į Rumuniją ir pasinaudoti viena mažiausių mokesčių sistemų Europoje. Standartinis PVM tarifas yra 19 %. Standartinis PVM tarifas taikomas visoms tiekiamoms prekėms ir paslaugoms (įskaitant importą), kurioms netaikomas nei atleidimas nuo mokesčio (su kreditu ar be jo), nei lengvatinis PVM tarifas.