• info@lcpc.lt
  • +370 649 30019

Įmonės steigimas Latvijoje

Įmonės (SIA, AS ir t.t) steigimas Latvijoje

Susijęs vaizdasDalis Lietuvos verslininkų yra nusivylę verslo aplinka ir mokestine našta mūsų šalyje, todėl suprantama, kad dažnai sulaukiame klausimų apie įmonių steigimą kitose valstybėse. Verslas svarsto įvairias alternatyvas, tačiau dažniausiai jų akys krypsta į artimiausią šalį – Latviją. Ir nieko keisto, nes ji yra ne tik mūsų kaimynė, bet ir labai panaši į Lietuvą kultūriškai, emociškai bei istoriškai. Latvijos gyventojai turi lietuviams artimas vertybes bei mąstymą, todėl lengva vieniems kitus suprasti. Be to, dauguma žmonių kalba ne tik latvių, bet ir anglų bei rusų kalbomis – svarbiausiomis, vykdant veiklą rytų ir vakarų pusiaukelės regione. Tad ką gi reikėtų žinoti apie įmonės steigimą Latvijoje?

Įmonės steigimas Latvijoje

Latvijos Respublikoje galimos įvairios teisinės įmonių formos, tokios kaip „Uždaroji akcinė bendrovė” (latviškai tiesiog SIA – Sabiedrība ar Ierobežotu Atbildību), „Akcinė bendrovė (AS)“, „Filialas“ ar „Atstovybė“ ir kt. Dažniausiai verslininkų pasirenkama forma yra būtent „Uždaroji akcinė bendrovė” (SIA), kurią aptarsime plačiau.

Šios įmonės steigimo subtilybės ir apribojimai priklauso nuo jos įstatinio kapitalo dydžio. Taigi kiekvienas verslininkas turėtų pasirinkti jam tinkamesnį ir patrauklesnį variantą:

  1. Kai įmonės įstatinis kapitalas yra nuo 1 iki 2799 eurų;
  2. Kai įmonės įstatinis kapitalas yra 2800 eur ir daugiau.

Aptarkime abu variantus.

Uždaroji akcinė bendrovė (SIA) sumažintu kapitalu

Nuo 2010 m. gegužės Latvijoje atsirado uždarosios akcinės bendrovės forma, kuri yra labai patraukli smulkiems ar turintiems mažus finansinius pajėgumus verslams. Ši latviškos UAB forma suteikia galimybę įnešti kapitalą nuo 1 iki 2799 eurų. Taigi, iš esmės kapitalo gali beveik nebūti (panašiai kaip Lietuvoje yra su mažosiomis bendrijomis).

Jos steigėjais ir akcininkais gali būti tik fiziniai asmenys, nepriklausomai nuo pilietybės ir gyvenamosios vietos, o didžiausias steigėjų skaičius – 5 žmonės. Taip pat tokios įmonės akcininkas gali būti tik vienos sumažinto kapitalo įmonės akcininku. Įmonės valdybą gali sudaryti tik akcininkai.

Nuo 2023 liepos 1d. ir sumažinto kapitalo SIA privalo įnešti įstatinį į banko sąskaitą ir pateikti tai įrodančius dokumentus steigimo užbaigimui.

Uždaroji akcinė bendrovė (SIA) su didesniu nei 2800 eur kapitalu

Kai steigiama SIA, kurios įstatinis kapitalas yra 2800 eurų ir daugiau, atsiveria platesnės galimybės ir jos steigėjais bei akcininkais gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.

Steigimo metu turi būti atidaroma kaupiamoji sąskaita Latvijos banke. Į ją reikia atlikti grynųjų pinigų įnešimą arba pripažinti įstatinio kapitalo įnešimą turtu. Atlikus šiuos veiksmus, registrui yra pateikiama įstatinio kapitalo apmokėjimo į iždo sąskaitą kopija.

Be to, 2800 eurų yra optimalus kapitalo dydis, kurį sau ne tik gali leisti, bet ir yra normalu turėti daugumai pradedančiųjų įmonių. Toks kapitalo dydis yra reikalingas įeiti į rinką bei pradėti sėkmingai vykdyti veiklą.

Privalumai, steigiant įmonę Latvijoje

Latvija yra Rytų Europos finansų centras, siūlantis patogų apmokestinimą prekybos ir kontroliuojančiosioms bendrovėms. Patrauklumas užsienio investuotojams – tai aiškiai išsikeltas valstybinis tikslas, kurio Latvijos valdžios institucijos siekė, besiimdamos konkrečių veiksmų, paprastinant verslo steigimo procesus ir mažinant biurokratinę naštą.

Nuo 2018 m. įmonių mokamas pelno mokestis Latvijoje buvo pakeistas į 20% ir mokamas tik iš pelno dalies, kuri bus paskirstoma arba išmokama kaip dividendai arba naudojama tikslams, kurie nėra tiesiogiai susiję su verslo plėtra. Jei bendrovė nemoka dividendų, bet nusprendžia uždirbtą pelną investuoti į verslą, taikomas 0 % pelno mokestis. Tai ypač patrauklu verslui, kuris koncentruojasi į plėtrą, o ne greitą pelno išsiėmimą. Dėl to Latvija šiuo metu yra laikoma kaip vienas iš geresnių mokesčių optimizavimo pasirinkimų Europoje.

Šalis yra patraukli investuotojams, nes ji – Europos Sąjungos narė. Ji turi Europos PVM numerį, kuris leidžia prekiauti tiek su ES, tiek už jos ribų esančiomis įmonėmis be PVM.  Šalis turi dvigubo apmokestinimo sutartį su daugiau nei 50 valstybių visame pasaulyje, įskaitant ES šalis, Šveicariją, Norvegiją, Rusiją, Izraelį, Kiniją, JAV, Kanadą ir daugelį kitų.

Latvija yra Baltijos regiono Šiaurės Europos šalis, kurioje dirba patyrę specialistai, kalbantys latvių, anglų, rusų kalbomis ir puikiai išmanantys Vakarų ir Rytų pasaulio verslo kultūrą. Šios intelektinės savybės, patogi geografinė padėtis ir gera verslo aplinka lemia bendrą šalies patrauklumą užsienio investuotojams, kurie vis dažniau savo įmones steigia šioje valstybėje. Ne išimtis ir Lietuvos verslininkai.

Kadangi įmonės steigimas užsienio šalyje dažnam kelia galvos skausmą, be to, nėra laiko užsiimti informacijos paieška ir analize, įmonės steigimą Latvijoje galite patikėti „LC paslaugų centro“ profesionalams. Išmanydami savo sritį visus verslo steigimo Latvijoje veiksmus Jums atliksime greitai ir kokybiškai , o Jūs tuo metu galėsite skirti laiką savo tiesioginei veiklai.

Įmonės steigimo Latvijoje kaina  nuo 1200 Eur +PVM (viskas įskaičiuota!)