Kodėl verta individualias įmones (IĮ) bei mažąsias bendrijas (MB) pertvarkyti į UAB?
23 rugsėjo, 2015
Nuo 2015 metų buvo panaikinta valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos lengvata visų individualiųjų įmonių (IĮ) savininkams ir mažųjų bendrijų (MB) nariams, todėl smulkaus verslo formos tapo nebe tokios patrauklios.
Pasikeitus įstatymui, šių įmonių savininkai kas mėnesį privalo mokėti 26,3% VSD (valstybinio socialinio draudimo) įmoką. Minėta įmoka skaičiuojama nuo savo reikmėms išsiimamų įmonės lėšų, tačiau svarbu paminėti, jog apmokestinama suma privalo būtine NE MAŽESNĖ, nei šiuo metu Lietuvos Respublikoje patvirtinta minimali mėnesinė alga (MMA). Vadinasi, net jeigu ir neišsiimsite savo reikmėms su darbo santykiais susijusių pajamų, VSD vis tiek bus skaičiuojama nuo tuo momentu galiojančio MMA ir reikės susimokėti (išskyrus įstatyme numatytas išimtis).
Tuo tarpu uždarosios akcinės bendrovės (UAB) už akcininkus jokių mokesčių nemoka,nebent juos įdarbina įmonėje kaip darbuotojus.
Taip išeina, kad mažosios bendrijos nariui, kuris investavo į įmonę, tenka didesnė mokestinė našta nei uždarosios akcinės bendrovės akcininkui, kadangi pastarajam investavus lėšas į UAB, nekyla jokių mokestinių prievolių iki pinginių lėšų iš bendrovės išsiėmimo momento.
Kalbant apie individualias įmones, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad IĮ yra neribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, vadinasi individualios įmonės savininkas už visus įmonės įsipareigojimus atsako savo turtu. Tuo tarpu UAB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo ir jo savininkai yra atsakingi tik savo pinigų dalimi, kurią jie sumokėjo įsigydami įmonės akcijas, bei įmonės turtu.
Dar vienas svarbus aspektas, jog tarptautinėje rinkoje labiausiai pripažįstama verslo forma yra būtent uždaroji akcinė bendrovė. Jos juridinis reglamentas yra aiškesnis užsienio rinkoms, ir išgirdus UAB pavadinimą užsieniečiams mažiau iškyla neaiškumų.
Atsižvelgiant į visą tai, rekomenduojama apsvarstyti galimybę smulkaus verslo formas, tokias kaip IĮ ar MB, pertvarkyti į UAB.